תפריט סגור

אירלנד

אירלנד, אירית אירית, מדינה במערב אירופה התופסת חמש שישיות מהאי המערבי הגדול ביותר באי הבריטי. אירלנד ממוקמת בצפון מערב אירופה, בין 51 מעלות ל-56 מעלות צפון ו-11 מעלות ו-5 מעלות קו אורך מערב. הוא מופרד מבריטניה על ידי הים האירי והתעלה הצפונית, שרוחבו 23 ק"מ (14 מייל). [106] בנקודה הצרה ביותר. בשנת 1800 העבירו הפרלמנט הבריטי והאירי את חוק האיחוד, אשר ב-1 בינואר 1801 איחדו את ממלכת אירלנד וממלכת בריטניה הגדולה כדי ליצור את הממלכה המאוחדת של בריטניה הגדולה ואירלנד. בעוד שהמדינה בדרך כלל נותרה ניטרלית בעניינים בינלאומיים, ב-2008 אירלנד הפכה למכשול בפני כניסתה לתוקף של אמנת ליסבון – הסכם שמטרתו לייעל את תהליכי האיחוד האירופי ולהעניק לה מעמד בינלאומי גבוה יותר – כאשר האירים הצביעו נגד האמנה ב. משאל עם עממי.

בשנת 1920

האי חולק למעשה עם הקמתה של צפון אירלנד, טריטוריה של שישה מחוזות מואצלים בתוך הממלכה המאוחדת, ובהתאם לאמנה האנגלו-אירית מ-6 בדצמבר 1921, 26 המחוזות הנותרים. הפכה לאירלנד החופשית. מדינה אוטונומית בתוך חבר העמים והאימפריה הבריטית. בשנת 2011, אירלנד מנתה כ-6.6 מיליון תושבים, מה שהפך אותה לאי המאוכלס השני באירופה אחרי בריטניה. זה העניק לאירלנד עצמאות מלאה בענייני פנים ועצמאות מעשית במדיניות החוץ, אך סעיף ההצטרפות אפשר לצפון אירלנד להישאר בבריטניה, מה שהיא (כצפוי) יישמה מיד. הגרסה של Magna Carta (Magna Carta of Ireland), שהחליפה את דבלין בלונדון ובכנסיית אירלנד, הכנסייה האנגלית של אותה תקופה, הכנסייה הקתולית, פורסמה ב-1216, והפרלמנט האירי נוסד ב-1297. – —- בסופו של דבר, 26 המחוזות בדרום אירלנד היו יציבים יחסית בממשל העצמי והיו ידועים בתור המדינה החופשית האירית; שש הנותרים היו ממוקמים בצפון-מזרח המדינה, מהווים שני שלישים מהמחוז העתיק של אלסטר ועדיין חלק מהממלכה המאוחדת, מעמד שנמשך עד היום. ארה"ב היא יעד הייצוא העיקרי של אירלנד; כ-27% מהסחורות האיריות מיוצאות לארה"ב. עם מפלס ים נמוך יותר, אירלנד, כמו בריטניה, היא חלק מיבשת אירופה.

זמינה גם תוכנית Rail-Sail

המקשרת את Stena Line [7] או Irish Ferries [8] עם חברות רכבת בבריטניה ובאירלנד. אם אזרח ללא ויזה חוצה את אירלנד יבשתית לאחר כניסתו לבריטניה, סביר להניח שהם לא יצטרכו לעבור בקרת ההגירה האירית ובדרך כלל יורשו להישאר בבריטניה. עקב הסכם לא רשמי בין בריטניה לאירלנד המכונה אזור הנסיעות המשותף, אין ביקורת דרכונים עבור אזרחים איריים ובריטים הנכנסים לאירלנד מבריטניה.

השם "אירלנד" מתייחס לאי בכללותו

אך באנגלית זהו גם השם הרשמי של מדינה עצמאית (כלומר 26 מחוזות מחוץ לבריטניה) מאז 1921. בשנת 1937 אישרה המדינה הדרומית חוקה חדשה שהציעה ביטוי מוצק יותר של ריבונות, ובשנת 1949 עזבה רשמית את חבר העמים כרפובליקה אירית. אירלנד היא רפובליקה חוקתית עם שיטת ממשל פרלמנטרית. יזמים איריים ילידים רואים ומנצלים את ההזדמנות לפתוח עסקים חדשים.